piątek, 13 kwietnia 2012

Rozwój dziecka...


Witamy wszystkich bardzo serdecznie na naszym blogu.

Dziś gościnnie na naszym blogu wpis Pani Natalii Ś. na temat rozwoju dzieci:
Najintensywniejszym okresem rozwoju człowieka jest dzieciństwo, a w szczególności pierwsze 3 lata, w tym czasie dziecko jest wszystkim zainteresowane,nabywa nowych sprawności ruchowych, opanowuje język lub tez języki w stopniu, którego my dorośli mu zazdrościmy, słucha mowy i dźwięków je otaczających, socjalizuje się ze środowiskiem.

Zadaje mnóstwo pytań o otaczający je Świat, "po co?", "dlaczego?", co to?".
Pamiętajmy by nie zbywać dziecka i zawsze starać się udzielić mu szczerej odpowiedzi, nie zabijajmy w dziecku ciekawości i chęci do nauki.
Nawet jeśli nie znamy odpowiedzi, poszukajmy jej razem z dzieckiem.
Ważne jest to by nauczyć je, że kiedy nie znasz właściwej odpowiedzi, trzeba umieć ją znaleźć.


To idealny czas na uczenie malucha tolerancji,miłości do innych, empatii, nawiązywania kontaktów międzyludzkich i wielu innych rzeczy, które pozwolą naszemu dziecku na jak najmniej stresujące wejście w
życie przedszkolaka , ucznia , studenta.

Dlatego tak ważne jest dostarczanie jak największej ilości bodźców i wrażenie zewnętrznych, wizyty w zoo, na pływalni, spotkania z rówieśnikami na placach zabaw, słuchanie bajek.

Jeśli istnieje taka możliwość rewelacyjne i pomocne w rozwoju jest posiadanie zwierzaka w domu, gdy dziecko dorasta np. z psem, już od najmłodszych lat uczy się obowiązku i odpowiedzialności, oraz
opieki i troski.
Jeśli jednak rodzic nie ma możliwości lub nie może z jakiś powodów posiadać zwierzaka, pomocne okażą się maskotki, które będą ulubionym towarzyszem zabaw.
Podczas takiej zabawy z maskotką właśnie, dziecko odzwierciedla poprzez stosunek do niej, zachowanie rodziców wobec dziecka.
Czasami rodzic nie potrafi być obiektywny, bądź nie dostrzega pewnych rzeczy, warto wtedy przyjrzeć się dziecku jak traktuje swoje zabawki, maskotki podczas zabawy na przykład w dom.

W stymulowaniu spostrzegawczości, pamięci i koncentracji pomocne będą również
zabawki edukacyjne i kreatywne, które oprócz wymienionych sprawności poprawiają koordynacje
wzrokowo-ruchowa , co ułatwi w przyszłości naukę pisania, przyswajanie materiału szkolnego oraz konkurencji poprzez zabawę i integracji z partnerami z drużyny.

Inwestujmy nasz czas na naukę przez zabawę.
Dobra zabawka, książka czy gra zapewni maluszkowi wiele przyjemności, radości  i otwartości na świat.


Pozdrawiam

Natalia Ś.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz